Parohia Soborul Sfinților Apostoli - Miroslava

Viața parohiei August 19, 2021

Parohia Miroslava III, cu hramul „Soborul Sfinților Apostoli” - cu dată de prăznuire 30 iunie, a luat ființă în anul 2020 prin Decizia  Mitropoliei Moldovei și Bucovinei, ca urmare a creșterii demografice zonale și, implicit, a dezvoltării infrastructurii comunității nou înființată.

Această grijă arătată de Biserică față de credincioșii parohiei Miroslava III, s-a concretizat la data de 21 iunie 2021, când a fost instalat primul preot al acestei comunități parohiale, anume Preacucernicul Preot Merișescu Victor - Gabriel, cu experiență în preoție de 18 ani și 6 luni.

Ca și întindere, parohia Miroslava III este dispusă pe Drumul Județean DJ248A Iași - Voinești, pe partea dreaptă începând de la Strada Fermei către sensul  giratoriu al  Șoselei de Centură, iar pe partea stângă de la Strada Trandafirilor până la același sens giratoriu.

Citește alte articole despre: parohie